RecrutariViata ca stewardesa

Cum a fost la interviurile de VIP Cabin Crew pe care le-am organizat in Dubai si Bucuresti

Cum a fost la interviurile de VIP Cabin Crew pe care le-am organizat in Dubai si Bucuresti

In ultimele trei luni am mai organizat inca doua recrutari de piloti si insotitori de bord pentru posturi in regim VIP si ACMI. Am selectat pentru prima data in Dubai pe 13 octombrie si mai apoi am revenit la Bucuresti pe 7 decembrie pentru a organiza impreuna cu o companie privata europeana, operator de zboruri VIP si charter-ACMI, un roadshow de Assessment Day. Aceste selectii au fost deschise atat persoanelor fara experienta si fara atesat, dar si celor cu experienta de zbor.

Preselectia

Echipa noastra, compusa din Raluca Turiac, Adina Miu si Nicoleta Gherman, stewardese cu experienta vasta de zbor si recrutare, au lucrat intens pentru a acorda atentia cuvenita tuturor celor 190 de CV-uri primite din toate colturile lumii. Pe lista scurta au fost puse 163 de CV-uri. Din acestea, 59 de candidate au trecut de preselectia din Dubai si 59 de cea de la Bucuresti. Insa doar un total de 60 de persoane au intrat la interviurile fata in fata cu echipa de recrutare.

Cu ocazia acestor evenimente am organizat mai multe Cursuri Premium de Silver Service, o pregatire completa si complexa pentru aviatia privata, atat online, cat si offline. Astfel am avut cursante pregatite sa ofere cel mai bun serviciu pe zborurile VIP, majoritatea dintre ele sustinand interviul final.

Cum s-au desfasurat zilele de AD

Zilele de Assessment Day au inceput ca de fiecare data printr-o prezentare a companiei aeriene si a beneficiilor oferite viitoarelor angajate. Echipa de recrutare a fost compusa din managerul de echipaj, Loreta, managera de resurse umane, Sandra si reprezentanta centrului nostru de recrutare, Nicoleta.

Ziua a continuat cu interviuri individuale, fata in fata. In Dubai doar 3 candidate au fost selectate pentru postul de VIP Flight Attendant si alte 5 candidate sunt in lista scurta pentru pozitia de Cabin Crew si operatiuni ACMI. Pentru candidatele de la Bucuresti raspunsurile vor fi date saptamana viitoare.

Candidatele acceptate vor avea de trimis poze casual pentru a primi aprobarea de a incepe trainingul.

UPDATE Interviuri Online:

Incepand cu luna august 2022 am demarat si un proces amplu de recrutare chiar si online a viitoarelor echipaje pentru zboruri in regim VIP si ACMI. Din cele aproximativ 200 de dosare primite, echipa noastra a depus o munca intensa pentru a organiza interviuri in exclusivitate online pentru jumatate dintre candidate. Unui numar de peste 20 de persoane au fost alese sa se alature operatiunilor de zbor de anul viitor. Training-urile de conversie si intial vor incepe cel mai probabil in luna ianuarie 2023.